Informacje o rasie

Gienio
Nasz Gienio

Rasa Ragdoll to „cud, miód i orzeszki”!

I to by wszystko wyjaśniało, ale dla sceptyków dodamy kilka danych dotyczących kotów tej właśnie rasy 😉

Ragdoll z ang. znaczy „szmaciana lalka”; Każdy z nas miał kiedyś w dzieciństwie taką przytulankę (chłopcy mieli misie, ale też się kwalifikują do opisu). Kiedy myślimy o tych naszych przytulankach z dawnych czasów, miło się nam robi na sercu i jakiś taki miód spływa na nasze poszarpane nerwy. Właśnie takie samo wrażenie odnosi się przytulając Ragdolla. Co by nie mówić, Ragdoll w naszym życiu jest jak wspomnienie dzieciństwa: nigdy nachalny ale zawsze obecny.

Ragdoll to wspaniałe, cudowne koty o niepowtarzalnym, wręcz unikatowym charakterze i urzekających oczach w kolorze niebieskim (cecha rasy). Sierść jest mięciutka o perłowym połysku, w dotyku robiąca wrażenie jedwabiu. Są koty bardzo towarzyskie, odważne i komunikatywne. Ragdolle uwielbiają dzieci a dzieci uwielbiają ragdolle. Chętne do pieszczot i zabawy ale nigdy nachalne. Bardzo wskazane do terapii z dziećmi nadpobudliwymi oraz z ADHD, używane w  felinoterapii. Doskonałe rezultaty daje kontakt ragdolla z dziećmi z autyzmem . Uspokajają również osoby dorosłe nadpobudliwe i rozchwiane emocjonalnie. To kot, mający cechy charakteru właściwe  przyzwoitym psom. Zawsze wita domowników powracających z pracy. Ukoi zszargane rzeczywistością  nerwy i użyczy ciepła w długie, zimowe wieczory.

Ragdoll jest rasą stworzoną w Stanach Zjednoczonych w latach 60-tych ubiegłego wieku. Twórca i wielką miłośniczką rasy była Ann Baker, matką założycielką rasy kotka o imieniu Josephine przypominająca do złudzenia angorę. Do tworzenia rasy użyte były również koty birmańskie, perskie i birmańskie.

W cyklu tworzenia rasy szczególnie kładziono nacisk na cechy charakteru, które posiada ragdoll. Jak wiadomo „szmaciana lalka” „wisi” w rekach swojej opiekunki i tak właśnie zachowuje się ragdoll, dosłownie „wiotczeje” w rekach. To ufność i wierność pozwalają mu na takie zachowanie i to jest charakterystyczna cecha rasy.

Nie ma sensu w tym miejscu podawać encyklopedycznego opisu rasy, każdy z Państwa z łatwością odnajdzie te dane na stronach encyklopedii internetowych. Dla mnie ważny jest emocjonalny opis rasy i wrażenia płynące z przebywaniem z kotami rasy Ragdoll.

Miłych wrażeń!

Agnieszka Koryl